Omslagsbild: Musse & Helium 4

Illustratör: Camilla Brinck Utgivningsdatum: 2020-04-27
ISBN: 978-91-32-21226-0
Målgrupp: 6-9

Musse & Helium 4 I Duvjägarnas klor

Tillsammans med katten Sigge är de små mössen Musse och Helium återigen på väg in i Djurriket för att fortsätta sitt livsviktiga uppdrag -- att hitta både Guldosten och sina föräldrar. Med hjälp av prinsessan Frahs flygande hundar svävar de fram över det snötäckta Lindrizia. Men de hinner knappt landa förrän de upptäcker att det kryllar av onda Duvjägare inne i Djurriket, redo att ta dem till fånga så snart de lämnar Lindrizia. Endast ren och äkta magi kommer kunna hjälpa dem förbi.
Som ni redan vet så befinner de sig i en värld där vad som helst kan hända. Och i det här äventyret stöter de på kamouflerade sköldpaddor, sovdrakar och pratande båtar. Men det mest oväntade av allt är en vacker spion, som rapporterar allt den ser till de hämndlystna Duvjägarna. Kan Musse och Helium undkomma deras klor och rädda Djurriket och dess invånare en gång för alla?



En bok för hela familjen! Vänder sig främst till barn mellan 6-10 år, men passar även utmärkt som högläsningsbok för barn från 4 år.

Mer om författaren
149 kr Bok - Inbunden
Utgiven: april 2020
79 kr Nedladdningsbar bok - Epub
Utgiven: april 2020

Camilla Brinck

Camilla Brinck är född och uppvuxen i Norra Botkyrka utanför Stockholm. Hon har jobbat hela sitt vuxna liv som artist, låtskrivare, producent och dj. Sedan hösten 2016 har hon ägnat all sin tid åt projektet Musse & Helium. Att få skapa för barn tycker Camilla är bland det finaste man kan göra. 

Mer om författaren

Fler titlar av samma författare

Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på sajten. Genom att fortsätta godkänner du att vi använder cookies. Jag förstår